Alkol

Fr alcool mayalı içkilerden damıtma yoluyla elde edilen kimyasal madde İsp alcol a.a. Ar al-kuḥl الكحل [#kḥl] göze sürülen sürme, antimon veya kurşun sülfat Ar kaḥala كحل karardı  el<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca alcool "mayalı içkilerden damıtma yoluyla elde edilen kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen alcol sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça kḥl kökünden gelen al-kuḥl الكحل z "göze sürülen sürme, antimon veya kurşun sülfat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kaḥala كحل z "karardı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için el<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

İmbikle damıtma tekniği 12. yy"da İspanya Arapları tarafından Avrupa"ya getirildiği ve kurşun sülfat maddesi de alkol gibi damıtıldığı için.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İspanyolca , Aynı anlamda, Arapça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Alkol ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play