Alimallah

Ar Allāhu aˁlam الله أعلم Allah en iyi bilendir § Ar Allāh الله Ar aˁlam أعلم [#ˁlm kıy.] çok bilen, daha bilen, en bilen  allah, ilim

Tarihte En Eski Kaynak

alimallah "Allah bilir" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1927) : Eğer o kara tavuğu elime geçirirsem alimallah yarınki çorba için boynunu koparırım. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Allāhu aˁlam الله أعلم z "Allah en iyi bilendir" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça Allāh الله z ve Arapça ˁlm kökünden gelen aˁlam أعلم z "çok bilen, daha bilen, en bilen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için allah, ilim maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Muhtemelen 18. yy son yarısında Kırım hanlarını ilgilendiren karmaşık siyasi entrikalardan dolayı.

Kelime Telaffuzu

Alimallah kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Alimallah nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil kategori veya etiketlerine bağlıdır. Alimallah ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play