Alerji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alerji Kelime Kökeni

Fr allergie vücudun bir dış etkene verdiği normal dışı tepki YLat allergia 1905 Clemens von Pirquet, Avst. hekim. § EYun állos άλλος başka, farklı EYun érgon έργον iş, çalışma  alegori, erg

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Abdulkadir Bey tarafından mide kanamasından sonra alerji vak'ası takdim edilmiş (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca allergie "vücudun bir dış etkene verdiği normal dışı tepki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince allergia sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1905 Clemens von Pirquet, Avst. hekim.) Bu sözcük Eski Yunanca állos άλλος z "başka, farklı" ve Eski Yunanca érgon έργον z "iş, çalışma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için alegori, erg maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Alerji kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, alerji nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca állos sıfatıyla yapılan bileşiklere örnek: alofon (başka telaffuz), alomorf (farklı biçim), alometri (faklı hızla büyüme), alotropi (başka hale dönüşme), alozom (dişi ve erkekte farklı olan kromozom).

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.