Alarga

İt allarga açıl!, uzaklaş!, gemicilikte "açıl" komutu İt allargare açılmak, uzaklaşmak İt ad+ largo açık, geniş, uzak << Lat largus a.a.  larj

Tarihte En Eski Kaynak

alarga etmek "gemiyi bitişik olduğu yerden açığa almak" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1600 yılından önce) : alarga etdürdüŋ tüfengle okıla/beş pare kadırga çatdığı vaktın ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca allarga "açıl!, uzaklaş!, gemicilikte "açıl" komutu" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca allargare "açılmak, uzaklaşmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca largo "açık, geniş, uzak" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen largus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için larj maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Türeme, Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Alarga ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play