Akrep

Ar ˁaḳrab عقرب [#ˁḳrb] 1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu (Aram ˁaḳrəbā עקרבא akrep İbr ˁaḳrāb עקרב a.a. Akad aḳrabu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

ˁaḳreb [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁḳrb kökünden gelen ˁaḳrab عقرب z "1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ˁaḳrəbā עקרבא z "akrep" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen ˁaḳrāb עקרב z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen aḳrabu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Eski Yunanca skorpíos (akrep) biçimi muhtemelen bir Yakındoğu dilinden alınmıştır. Sami dillerinde ortak olan ˁḳrb biçiminin, daha eski bir Yakındoğu dilinden alıntı olması mümkündür. Cf. Militarev-Kogan 2.49-50.

Kelime Telaffuzu

Akrep kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Akrep nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, İbranice , Aynı anlamda, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Akrep ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play