Akrep - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akrep Kelime Kökeni

Ar ˁaḳrab عقرب [#ˁḳrb] 1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu (Aram ˁaḳrəbā עקרבא akrep İbr ˁaḳrāb עקרב a.a. Akad aḳrabu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

ˁaḳreb [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁḳrb kökünden gelen ˁaḳrab عقرب z "1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ˁaḳrəbā עקרבא z "akrep" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen ˁaḳrāb עקרב z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen aḳrabu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Akrep kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, akrep nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca skorpíos (akrep) biçimi muhtemelen bir Yakındoğu dilinden alınmıştır. Sami dillerinde ortak olan ˁḳrb biçiminin, daha eski bir Yakındoğu dilinden alıntı olması mümkündür. Cf. Militarev-Kogan 2.49-50.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.