Aglütinasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aglütinasyon Kelime Kökeni

Lat agglutinatio Lat agglutinare zamkla yapıştırmak Lat ad+ gluten, glutin- zamk, tutkal Fr/İng agglutination zamkla yapıştırma, dilbilinde basit bileşenleri ardarda ekleyerek bileşik kelimeler yapma  glüten

Tarihte En Eski Kaynak

aglütinasyon [ c (1941) : Tion son ekinin yerine (siyon) (...) alınması fikrinde de ittifak vardır aglutinasyon gibi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince agglutinatio sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince agglutinare "zamkla yapıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince gluten, glutin- "zamk, tutkal" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Fransızca ve İngilizce agglutination "zamkla yapıştırma, dilbilinde basit bileşenleri ardarda ekleyerek bileşik kelimeler yapma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için glüten maddesine bakınız.

Etiketler: Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Fransızca ve İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.