Aftershave - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aftershave Kelime Kökeni

İng after-shave traş sonrası losyonu § İng after sonra (<< Eİng aefter << HAvr *apo-tero- daha-uzak, daha-sonra ) İng shave traş (<< Ger *skab- kazımak, kaşımak )  apo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1969) : dünyaca meşhur Mennen After Shave traş losyonu eczane ve parfümeri mağazalarında emrinizdedir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce after-shave "traş sonrası losyonu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce after "sonra" (NOT: Bu sözcük Eski İngilizce aefter sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *apo-tero- "daha-uzak, daha-sonra" biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce shave "traş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skab- "kazımak, kaşımak" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için apo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce after edatı Sanskritçe apatarám, Eski Yunanca apōterō (aynı anlamda) eşdeğeridir.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, İngilizce, Ses evrimi, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.