Admin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Admin Kelime Kökeni

İng admin [abb.] İng system administrator sistem yöneticisi Lat administrare birine hizmet etmek, birinin işlerini vekâleten yürütmek Lat ad+ ministrare hizmet etmek Lat minister hizmetçi, yardımcı, vekil Lat minus küçük  mini1

Tarihte En Eski Kaynak

[ h (2005) : herhangi kötü niyetli bir kişi, ‘admin’ olarak nitelenen ve işletim sisteminin her özelliğinde tam yetkiye sahip ayrıcalıklı kullanıcıların haklarını elde ediyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce admin sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce system administrator "sistem yöneticisi" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Latince administrare "birine hizmet etmek, birinin işlerini vekâleten yürütmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ministrare "hizmet etmek" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince minister "hizmetçi, yardımcı, vekil" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince minus "küçük" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mini1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince minister sözcüğü magister (büyük kişi, efendi, master) zıddıdır.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, Türeme, İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.