Adisyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Adisyon Kelime Kökeni

Fr addition toplam, yekûn, a.a. Lat additio toplama, ekleme Lat addere, addit- eklemek, aritmetikte toplama işlemi yapmak +tion Lat ad+ dare, dat- vermek  data

Tarihte En Eski Kaynak

"lokanta ve barda hesap pusulası" [ m (1960) : çift adisyon usulünün tatbikinden binlerce lokantacının felakete sürükleneceği ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca addition "toplam, yekûn, lokanta ve barda hesap pusulası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince additio "toplama, ekleme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince addere, addit- "eklemek, aritmetikte toplama işlemi yapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince dare, dat- "vermek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için data maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Pokorny'nin önerdiği Hintavrupa Anadilinde *ghais- kökünü E-M kuşkuyla karşılar.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.