Acem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Acem Kelime Kökeni

Ar ˁacam عجم [#ˁcm] Arapça bilmeyen, barbar, yabancı, özellikle İranlı Aram agamah אגּמָּה halk, kavim, özellikle yabancı kavim, Romalı Aram agam אגם anne

Tarihte En Eski Kaynak

ˁacemī "[Ar ˁacamī] İranlı" [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : Arabīce sözledi ˁAcemī ]
ˁacemī "usit. işinde tecrübesiz, toy" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁcm kökünden gelen ˁacam عجم z "Arapça bilmeyen, barbar, yabancı, özellikle İranlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice agamah אגּמָּה z "halk, kavim, özellikle yabancı kavim, Romalı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice agam אגם z "anne" sözcüğünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Acem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, acem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yahudi Aramicesinde "1. kavim, 2. yabancı, kâfir, barbar" anlamına gelen her iki sözcüğün, agama (acem) ve ˀummətā (ümmet), "anne" anlamına gelen bir kökle alakalı olması ilgi çekicidir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.