Açelya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Açelya Kelime Kökeni

İt azalea kumlu toprakta yetişen bir çiçek YLat azalea a.a. Linnaeus, İsv. doğabilimci (1707-1778). EYun azaléos αζαλέος susamış, susuzluktan yanan << HAvr *asd- HAvr *as- yanmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1959) : Mrs. Mason lakırdıyı çiçeklere getirmişti, bahçedeki açelya cinslerini methetti. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca azalea "kumlu toprakta yetişen bir çiçek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen azalea sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Linnaeus, İsv. doğabilimci (1707-1778).) Bu sözcük Eski Yunanca azaléos αζαλέος z "susamış, susuzluktan yanan" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *asd- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *as- "yanmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçedeki /ç/ sesi İtalyanca üzerinden alıntıyı gösterir.

Etiketler: İtalyanca, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.