Mezopotamya

İng Mesopotamia Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki bölge EYun mesopotamía μεσοποταμία "nehirlerarası ülkesi", a.a. § EYun mésos μέσος orta, ara EYun potamós ποταμός nehir  mezo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce Mesopotamia "Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki bölge" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca mesopotamía μεσοποταμία z ""nehirlerarası ülkesi", Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki bölge" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mésos μέσος z "orta, ara" ve Eski Yunanca potamós ποταμός z "nehir" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mezo+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Şark geleneğinde Yukarı Mezopotamya"nın adı Cezīre, Aramicede bēth nahrīn "dir. Mezopotamya adı 19. yy"da Sir Henry Layard"ın keşifleri nedeniyle popülerleşmiş ve 1918 dolayında bir süre İngiltere"nin Irak"ta kurduğu yönetimin adı olarak kullanılmıştır.

Kelime Telaffuzu

Mezopotamya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Mezopotamya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mezopotamya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play