Latin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Latin Kelime Kökeni

Fr Latin/Latine Latin dili ile ilgili olan, Latince konuşan << Lat Latinus a.a. öz Latium İtalya'da Roma kenti çevresindeki ova Lat lātus geniş, enli, yayvan  lateral

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca Latin veya Latine "Latin dili ile ilgili olan, Latince konuşan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen Latinus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latium "İtalya'da Roma kenti çevresindeki ova" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince lātus "geniş, enli, yayvan" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lateral maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Latin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Latin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Latince kökten latitudo (enlilik, genişlik), lateralis (enine).

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, özel ad, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.