Araf

Ar aˁrāf أعراف [#ˁrf] Kuran"a göre cennetle cehennem arasındaki yer <? Ar ˁurf عرف 1. pratik bilgi, örf, 2. yüksek yer, çıkıntı, yükselti, tümsek  örf

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁrf kökünden gelen aˁrāf أعراف z "Kuran"a göre cennetle cehennem arasındaki yer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁurf عرف z "1. pratik bilgi, örf, 2. yüksek yer, çıkıntı, yükselti, tümsek" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için örf maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Kuran"da geçen deyimin ˁurf sözcüğünün ikincil anlamından türediği kabul edilir. Ancak Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 65, Habeşçe ölüler için söylenen aˁrafa (istirahat etti, requievit) fiiline işaret eder.

Kelime Telaffuzu

Araf kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Araf nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Araf ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play