Araf - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Araf Kelime Kökeni

Ar aˁrāf أعراف [#ˁrf] Kuran'a göre cennetle cehennem arasındaki yer <? Ar ˁurf عرف 1. pratik bilgi, örf, 2. yüksek yer, çıkıntı, yükselti, tümsek  örf

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁrf kökünden gelen aˁrāf أعراف z "Kuran'a göre cennetle cehennem arasındaki yer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁurf عرف z "1. pratik bilgi, örf, 2. yüksek yer, çıkıntı, yükselti, tümsek" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için örf maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Araf kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Araf nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Kuran'da geçen deyimin ˁurf sözcüğünün ikincil anlamından türediği kabul edilir. Ancak Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 65, Habeşçe ölüler için söylenen aˁrafa (istirahat etti, requievit) fiiline işaret eder.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.