+drom

Fr/İng +drome/dromo+ +yol, yarış pisti EYun drómos δρόμος 1. koşu, 2. koşu yolu, pist EYun treχō, drom- τρεχω, δρομ- koşmak, hızlı yürümek, tırıs gitmek << HAvr *drem-, dromo- HAvr *der-1 adım atmak, koşmak, tırıs gitmek

Tarihte En Eski Kaynak

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen +drome veya dromo+ "yol, yarış pisti" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca drómos δρόμος z "1. koşu, 2. koşu yolu, pist" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca treχō, drom- τρεχω, δρομ- z "koşmak, hızlı yürümek, tırıs gitmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *drem-, dromo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *der-1 "adım atmak, koşmak, tırıs gitmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Germence *tredan/trepan/trempan (adım atmak, ayak basmak). Modern Yunancada drómos “cadde” anlamını kazanmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. +drom ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play