şiropraktör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şiropraktör Kelime Kökeni

Fr chiropracteur İng chiropractor çıkıkçı, elle tıbbî müdahale yapan kimse EYun χeiropraktikós χειροπρακτικός a.a. § EYun χeír χείρ el EYun praktikós πρακτικός yapan, işleyen  şirürji, pratik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (2004) : "Mesleğin ne?" şeklindeki soruların yanıtları "şiropraktör", "sperm işçisi", "mubayaacı" olursa ne yaparsınız? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chiropracteur veya İngilizce chiropractor "çıkıkçı, elle tıbbî müdahale yapan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen χeiropraktikós χειροπρακτικός z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χeír χείρ z "el" ve Eski Yunanca praktikós πρακτικός z "yapan, işleyen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şirürji, pratik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce syringe (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.