şiddet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şiddet Kelime Kökeni

Ar şidda ͭ شدّة [#şdd msd.] sertlik, katılık, yoğunluk Ar şadda شدّ sert ve katı idi, sertleşti, gerdi, kastı

Tarihte En Eski Kaynak

şiddet "sertlik, katılık, müsaadesizlik" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : Kaçan kim teŋri teˁala hükm kılsa aŋar şiddet birle karşu tapgay [Tanrı Teala hükm etse ona katılıkla karşı koy] ]
şiddet kullanmak "mala veya kişiye karşı yasadışı saldırıda bulunmak" [ c (1931) : (Hindistan'da) itaatsizlik yapmış olduklarından dolayı hapsedilmiş olan kimselerden şiddet istimal etmemiş olanların serbest bırakılacağı ]
şiddet hareketi "aynı anlamda" [ c (1935) : Berlin'de Yahudilere karşı şahsî şiddet hareketleri de kaydedilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şdd kökünden gelen şiddat شدّة z "sertlik, katılık, yoğunluk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şadda شدّ z "sert ve katı idi, sertleşti, gerdi, kastı" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

şiddet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şiddet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İngilizce violence karşılığı kullanımı Cumhuriyet sonrasına aittir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.