şeker - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şeker Kelime Kökeni

~? Fa/OFa şakar شكر şeker kamışından elde edilen tatlı madde Prakrit śakkharā a.a. Sans śárkarā शर्करा 1. çakıltaşı, 2. külçe veya kristal şeker

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şakar شكر z "şeker kamışından elde edilen tatlı madde" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Pali (geç Sanskrit) dilinde aynı anlama gelen śakkharā sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe śárkarā शर्करा z "1. çakıltaşı, 2. külçe veya kristal şeker" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

şeker kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şeker nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Mö 500'den itibaren Hindistan'dan dünyaya yayılmıştır. Batı dillerine 9. yy'dan itibaren İspanya'dan Arapça biçimiyle alınmıştır. Karş. Arapça sukker > Fransızca sucre, İngilizce sugar, İtalyanca zucchero, Almanca zucker vb.

Etiketler: Yeni Farsça, Pali, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.