Şebeke

Ar şabaka ͭ شبكة [#şbk mr.] ağ, balık ağı, seyrek dokunmuş kumaş, örgü, ızgara Ar şabk شبك [msd.] örme, sarma, bağlama, içiçe veya kolkola girme (Aram #sbk סבכ örme, dokuma İbr #śbk/sbk שׂבכ/סבכ a.a. Akad şabiku başa örtülen kumaş, şal )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şbk kökünden gelen şabakat شبكة z "ağ, balık ağı, seyrek dokunmuş kumaş, örgü, ızgara" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şabk شبك z "örme, sarma, bağlama, içiçe veya kolkola girme" sözcüğünün ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #sbk סבכ z "örme, dokuma" kökü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice kök İbranice aynı anlama gelen #śbk veya sbk שׂבכ/סבכ z kökü ile eş kökenlidir. İbranice kök Akatça şabiku "başa örtülen kumaş, şal" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

şapik, Ermenice şapik > şabig շապիկ, Farsça şabī (gömlek) biçimleri Orta Farsça aracılığıyla Akadçadan alınmış olmalıdır.

Kelime Telaffuzu

Şebeke kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Şebeke nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, İbranice , Aynı anlamda, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play