şebboy - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şebboy Kelime Kökeni

Fa şabbūy/şab-anbūy شبّوى/شب أنبوى "gece kokan" § Fa/OFa şab شب gece << EFa/Ave χşap- a.a. Sans kşapā a.a. Fa būy بوى koku  akşam, bu2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça şabbūy veya şab-anbūy شبّوى/شب أنبوى z "'gece kokan'" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şab شب z "gece" ve Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen χşap- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen kşapā sözcüğü ile eş kökenlidir. Farsça būy بوى z "koku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için akşam, bu2 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Ermenice aşakert > aşagerd աշակերտ (öğrenci) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.