Şato

Fr château müstahkem konut << Lat castellum [küç.] küçük kale Lat castrum "yolu kesilip ayrılmış yer", surla çevrili yerleşim veya kale, müstahkem yer, askeri garnizon +ul+ << HAvr *kas-tro- HAvr *kes-2 kesmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca château "müstahkem konut" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince castellum "küçük kale" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince castrum ""yolu kesilip ayrılmış yer", surla çevrili yerleşim veya kale, müstahkem yer, askeri garnizon" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kas-tro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kes-2 "kesmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Türkçe yer adlarında görülen kastel/kestel, İngilizce castle eşkökenlidir. || Aynı kökten Latince castrare (bir organını kesmek, iğdiş etmek) . || Hintavrupa Anadilinde *kes- ve Türkçe kes- fiillerinin benzerliği muhtemelen ses sembolizminden doğan bir tesadüftür.

Kelime Telaffuzu

Şato kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Şato nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play