şart - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şart Kelime Kökeni

Ar şarṭ شرط [#şrṭ msd.] koşul Ar şaraṭa شرط 1. bıçak ucuyla kesti, çentik açtı, yardı, 2. şart koştu (Aram sarṭā סרטא 1. çentik, 2. yazı, belge, yazıt Aram #srṭ סרט 1. çentik açma, bıçakla kazma, 2. yazı yazma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şrṭ kökünden gelen şarṭ شرط z "koşul" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şaraṭa شرط z "1. bıçak ucuyla kesti, çentik açtı, yardı, 2. şart koştu" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice sarṭā סרטא z "1. çentik, 2. yazı, belge, yazıt" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice #srṭ סרט z "1. çentik açma, bıçakla kazma, 2. yazı yazma" kökü ile eş kökenlidir. )

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.