şampiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şampiyon Kelime Kökeni

Fr champion savaşçı, harpte teke tek vuruşma için öne çıkan cengâver [esk.], bir davanın savunucusu, sporda şampiyon Ger *kampjo Ger *kamp savaş meydanı Lat campus  kamp

Tarihte En Eski Kaynak

"bir spor turnuvasında galip gelen" [ c (1928) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca champion "savaşçı, harpte teke tek vuruşma için öne çıkan cengâver [esk.], bir davanın savunucusu, sporda şampiyon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kampjo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kamp "savaş meydanı" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Latince campus sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kamp maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçeye Batı kaynaklarından bir antropoloji terimi olarak alınmıştır. Eski Asya ve Anadolu Türkçesinde örneği bulunmaz. Moğolca ve Tunguzca kullanımda özellikle Budist dervişleri ifade eden bir terimdir.

Etiketler: Fransızca, Germence, Türeme, Germence, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.