Saki - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Saki Kelime Kökeni

Ar sāḳī ساقي [#sḳy fa.] mecliste su veya içki kadehi sunan kişi Ar saḳy سقي [msd.] su verme, sulama (Aram şāḳyā שקיא içki kadehi sunan kişi, saki Akad şāḳū a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sḳy kökünden gelen sāḳī ساقي z "mecliste su veya içki kadehi sunan kişi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saḳy سقي z "su verme, sulama" sözcüğünün failidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice şāḳyā שקיא z "içki kadehi sunan kişi, saki" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen şāḳū sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Saki kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, saki nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sakatat sözcüğü için karş İngilizce offal (sakatat) < off fall ("dökülenler").

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i fail, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.