ütopya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ütopya Kelime Kökeni

YLat utopia siyasi bir ideali ifade etmek için tasarlanan hayali ülke 1516 Sir Thomas More, İng. yazar ve siyaset adamı. § EYun ού değil EYun tópos τόπος ülke, yer  topo+

Tarihte En Eski Kaynak

ütopi [ c (1939) : Marxistlerin tahayyül ettikleri ütopyanın tahakkukuna engel olan ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince utopia "siyasi bir ideali ifade etmek için tasarlanan hayali ülke" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1516 Sir Thomas More, İng. yazar ve siyaset adamı.) Latince sözcük Eski Yunanca ού z "değil" ve Eski Yunanca tópos τόπος z "ülke, yer" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için topo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce stuff, Fransızca étoffe (paçavra, bez), İngilizce stop (1. tıkaç, 2. durdurmak) < Geç Latince stuppa/stuppare <

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.