ümmi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ümmi Kelime Kökeni

Ar ˀummī اومّى [nsb.] 1. kavimli, kavimsel, avama ait, 2. yazı dili (özellikle Aramice) bilmeyen kimse Aram ˀummətā אומתא halk, kavim İbr ˀumma אםה a.a.  ümmet

Tarihte En Eski Kaynak

"okuma yazma bilmeyen" [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : zira ki ben bir ümmī kişiyem, nesne yazmak okımak bilmezven ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˀummī اومّى z "1. kavimli, kavimsel, avama ait, 2. yazı dili (özellikle Aramice) bilmeyen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ˀummətā אומתא z "halk, kavim" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen ˀumma אםה z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için ümmet maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İslamöncesi devirde "Aramice yazı dili bilmeyen, sadece avam dili (Arapça) bilen" anlamına gelen sözcük, daya sonra "okuma yazması olmayan" anlamında yorumlanmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.