ülfet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ülfet Kelime Kökeni

Ar ulfa ͭ اولفة [#Alf msd.] alışıklık, tanışıklık Ar alifa ألف alışık veya tanıdık idi, evcilleşti, uyum sağladı (Aram ˀalaph/ˀalēph אַלַף [#Alp] alışma, evcilleşme Akad ulāpu bağ, ittifak )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Alf kökünden gelen ulfat اولفة z "alışıklık, tanışıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça alifa ألف z "alışık veya tanıdık idi, evcilleşti, uyum sağladı" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice Alp kökünden gelen ˀalaph veya ˀalēph אַלַף z "alışma, evcilleşme" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça ulāpu "bağ, ittifak" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Fenike dilinde "sığır, davar" anlamına gelen aleph köken itibariyle muhtemelen "evcil hayvan" demektir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.