ötanazi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ötanazi Kelime Kökeni

Fr euthanasie İng euthanasia bir kimseyi acı çekmemesi amacıyla öldürme EYun euthanasía ευθανασία hayırlı ölüm § EYun εῦ iyi, hayırlı EYun thánatos θάνατος ölüm  eu+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1961) : bir hastanın hayatına ıstırabsız bir şekilde son vermek. Buna ötanazi diyorlar. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca euthanasie veya İngilizce euthanasia "bir kimseyi acı çekmemesi amacıyla öldürme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca euthanasía ευθανασία z "hayırlı ölüm" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca εῦ z "iyi, hayırlı" ve Eski Yunanca thánatos θάνατος z "ölüm" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için eu+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince viscum (aynı anlamda). İngilizce viscous (yapışkan), viscosity (yapışkanlık) biçimleri Latince sözcükten alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.