östrojen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

östrojen Kelime Kökeni

Fr oestrogène dişilerde yumurtlamayı düzenleyen hormon EYun oïstrós οïστρός kızma, dişilerde kızışma dönemi (<< HAvr *ois-tro- HAvr *eis-1 kızma, kızışma )  +jen1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca oestrogène "dişilerde yumurtlamayı düzenleyen hormon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca oïstrós οïστρός z "kızma, dişilerde kızışma dönemi" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ois-tro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *eis-1 "kızma, kızışma" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için +jen1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince viscum (aynı anlamda). İngilizce viscous (yapışkan), viscosity (yapışkanlık) biçimleri Latince sözcükten alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.