ödünç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ödünç Kelime Kökeni

ETü ötün- dilemek, niyaz etmek, bir büyüğe hitap etmek +Iş Or, Kaş, TS xvi ETü öt- öne veya öteye geçmek +In- Or, Kaş, TS xix  öte

Tarihte En Eski Kaynak

ötünç "dilek" [ Orhun Yazıtları (735) : ötünçümün işidü bérti [dileğimi işitiverdi] ]
ötünç "borç" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
ötnü "borç" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe ötün- "dilemek, niyaz etmek, bir büyüğe hitap etmek" fiilinden +Iş sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: Or, Kaş, TS xvi) Eski Türkçe fiil Eski Türkçe öt- "öne veya öteye geçmek" fiilinden +In- sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: Or, Kaş, TS xix) Daha fazla bilgi için öte maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Anlam bakımından öde- fiiliyle alakalı olduğu halde, yapıca arkaik öt- fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için öde- maddesine bakınız.

Etiketler: Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, İlk kullanım, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, İlk kullanım kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.