çilek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çilek Kelime Kökeni

<< TTü çigelek TTü çige 1. meyvenin etli ve sulu kısmı, 2. vişne +AlAk <? ETü çig yaş  çiy

Tarihte En Eski Kaynak

çīlek "böğürtlen veya yaban çileği" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
çiyäläk "çilek"
çigelek "aynı anlamda"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkiye Türkçesinde çigelek sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Türkiye Türkçesinde çige "1. meyvenin etli ve sulu kısmı, 2. vişne" sözcüğünden +AlAk sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Türkçe çig "yaş" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için çiy maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Kırgızca çiye, çiya (vişne), Türkiye Türkçesinde dial. çiğe (ceviz ve badem içi). Ayrıntılı tartışma için Hatice Şirin User "Türk Dillerinde çilek ve yilek" in Stanislaw Stachowski Festschrift, Cracow 2010. ● Bugün çilek adı verilen meyve 18. yy'da ehlileştirilmiştir.

Etiketler: Ses evrimi, Türkiye Türkçesi, Türeme, Türkiye Türkçesi, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.