çikolata - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çikolata Kelime Kökeni

İt cioccolata kakao yağı ve şekerle imal edilen yiyecek maddesi İsp chocolate a.a. Nahuatl xocolatl kakaodan elde edilen baharatlı içecek § Nahuatl xocolli acı Nahuatl atl su

Tarihte En Eski Kaynak

çikolata/çokolata [ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : şekerleme ve limonata ve çokolatalar ile birbiri ardınca ikram ve izzet etmişlerdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca cioccolata "kakao yağı ve şekerle imal edilen yiyecek maddesi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen chocolate sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde xocolatl "kakaodan elde edilen baharatlı içecek" sözcüğünden alıntıdır. Aztekçe sözcük Nahuatl (Aztek) dilinde xocolli "acı" ve Nahuatl (Aztek) dilinde atl "su" sözcüklerinin bileşiğidir.

Kelime Telaffuzu

çikolata kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çikolata nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

1519'da Hernan Cortés tarafından Avrupa'ya getirilen ürünün adı Aztek dilinden alınmıştır.

Etiketler: İtalyanca, İspanyolca, 'Aztek', Bileşik kelime, 'Aztek', kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.