çelik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çelik Kelime Kökeni

Tür Süngülerini, çelikten birer parmak gibi göğe kaldırmışlar. - R. E. Ünaydın Tür Karşı tarafa uzanan bir çelik köprü hayal ediyordu suyun üzerinde. - A. Kulin Arn (metalurji, yapı malzemeleri) çelik Çağ pulad, taban, ahen çevherdar, güraş tutanlara bir amel ve hüneri Çağ ilişdirmek Ad (metalurji, yapı malzemeleri) çelik Ad Çekçe ocel Kır (metalurji, yapı malzemeleri) çelik

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Süngülerini, çelikten birer parmak gibi göğe kaldırmışlar. - R. E. Ünaydın

Karşı tarafa uzanan bir çelik köprü hayal ediyordu suyun üzerinde. - A. Kulin

Çelik ve demir vücuduyla hassas bir sporcuya benziyordu. - S. F. Abasıyanık

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe dilinden alınan çelik kelimesi Süngülerini, çelikten birer parmak gibi göğe kaldırmışlar. - R. E. Ünaydın anlamındadır. Türkçe dilinden alınan çelik kelimesi Karşı tarafa uzanan bir çelik köprü hayal ediyordu suyun üzerinde. - A. Kulin anlamındadır. Arnavutça sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir. Çağatayca sözcük, Ad halinde pulad, taban, ahen çevherdar, güraş tutanlara bir amel ve hüneri anlamına gelir. Çağatayca dilinden alınan çelik kelimesi ilişdirmek anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir. Ad dilinden alınan çelik kelimesi Çekçe ocel anlamındadır. Kırım Tatarca sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Arnavutça, Çağatayca, Çağatayca, Ad, Ad, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.