çelenk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çelenk Kelime Kökeni

=? Fa çēlān چيلان demirden yapılan her türlü alet ve edevat <? Fa çiling/çiring چلنگ/چرنگ [onom.] demirin demire çarpma sesi

Tarihte En Eski Kaynak

çelenk/çelek "demir kova" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
çeleng "metalden yapılan çatma sorguç (demir iskelet üzerine mücevher veya yapraklardan oluşan taç)" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça çēlān چيلان z "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ z "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

Kelime Telaffuzu

çelenk kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çelenk nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür.

Etiketler: Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.