çaylak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çaylak Kelime Kökeni

çağıla-/çawla- bağırmak, ses etmek +Ik çağı/çaw ses, nida, avaz +lA- Kaş, TS xiv-xix  çağır-

Tarihte En Eski Kaynak

çarlak "bir tür yırtıcı kuş, milvus milvus" [ Tuhfetu'z Zekiyye fi'l-Lugati't-Türkiyye (1425) ]
çaylak "aynı anlamda" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
çaylak "bağırarak haber götüren bir tür haberci, tellal" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
çaylak "toy, tecrübesiz" [ c (1934) : Bu iki lağım faresi dilsiz Lui ile yanındaki acemi çaylak çete reisi olamazlardı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe çağıla- veya çawla- "bağırmak, ses etmek" fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiştir. Türkçe fiil Türkçe çağı veya çaw "ses, nida, avaz" sözcüğünden +lA- sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: Kaş, TS xiv-xix) Daha fazla bilgi için çağır- maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

çaylak kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çaylak nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün iki orijinal anlamı “bağıran” fikrine dayanır. Üçüncü anlam, acemi çaylak (“tecrübesiz tellal”) deyiminden krasis yoluyla türemiştir.

Etiketler: Türeme, her çeşit Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, her çeşit Türkçe, bkz: Türkçe ekler, İlk kullanım kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.