çardak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çardak Kelime Kökeni

Fa çārṭāḳ چار طاق "dört kemer", dört kemer veya dört ayak üstünde duran çatı, divanhane § Fa çār چار dört Fa ṭāḳ طاق kemer, tak  çehar, tak1

Tarihte En Eski Kaynak

çārṭāk [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) : kiler ü çarṭaḳ u anbārlar dolar ]
çardak [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : Farisîde köşk ve çarṭaḳ چار طاق türkîde amme galat edip çardak چاردق derler ve taşdan yapılmış kârgir oda demektir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça çārṭāḳ چار طاق z "'dört kemer', dört kemer veya dört ayak üstünde duran çatı, divanhane" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça çār چار z "dört" ve Farsça ṭāḳ طاق z "kemer, tak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çehar, tak1 maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

çardak kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çardak nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.