çalak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çalak Kelime Kökeni

Fa çālāk چالاك eline ayağına çabuk, atik, çevik çalık a.a. Kıp <? ETü çal- vurmak, dört nala gitmek +Ik  çal-

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça çālāk چالاك z "eline ayağına çabuk, atik, çevik" sözcüğü ile eş kökenlidir. Farsça sözcük Türkçe aynı anlama gelen çalık sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: Kıp) Bu sözcük Eski Türkçe çal- "vurmak, dört nala gitmek" fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için çal- maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

çalak kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çalak nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçede her zaman Farsçadan alıntı olarak algılandığı ve o şekilde kullanıldığı halde, Farsça biçimin Türkçe kökenli olduğu açıktır. Ekin yapısı açık değildir.

Etiketler: Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, her çeşit Türkçe, İlk kullanım, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.