çal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çal Kelime Kökeni

Tür (halk ağzı) Taşlık yer, çıplak tepe. Tür isimlere önden eklenip, onun daima hareket edip oynamakta olduguna isaret ve delâlet eder. ====Örnekler====: çal-at : Durdugu yerde de hareket eden at. Esk Alaca Esk Kır yaşlı Çağ Kır, boz, aklı, beyazlı, kart ve ihtiyare itlak ederler Çağ maş ve pirinc

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde (halk ağzı) Taşlık yer, çıplak tepe. anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan çal kelimesi isimlere önden eklenip, onun daima hareket edip oynamakta olduguna isaret ve delâlet eder. ====Örnekler====: çal-at : Durdugu yerde de hareket eden at. anlamındadır. Eski Türkçe sözcük, Ad halinde Alaca anlamına gelir. Eski Türkçe dilinden alınan çal kelimesi Kır anlamındadır. sözcük, Ön ad halinde yaşlı anlamına gelir. Çağatayca sözcük, Ad halinde Kır, boz, aklı, beyazlı, kart ve ihtiyare itlak ederler anlamına gelir. Çağatayca dilinden alınan çal kelimesi maş ve pirinc anlamındadır.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Eski Türkçe, Eski Türkçe, Çağatayca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.