Zihinsel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zihinsel Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χyl kökünden gelen χayāl خيال z "imgelem, zihinsel görüntü, gövdeden ayrılmış ruh" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χāla خال z "hayal etti" fiilinin masdarıdır.
Fransızca épistemologie "bilginin anlam ve özelliklerini inceleyen felsefe dalı " sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca epistēmē επιστήμη z "zihinsel hakimiyet, bilgi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca epístāmai επίσταμαι z "bir şeye veya konuya hakim olmak, bilmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἵστημι, στα- z "durmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik, +loji maddelerine bakınız.
Fransızca idéal "1. düşünsel, düşüncede varolan 2. bir şeyin zihinsel modeline uygun, mükemmel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince idealis "düşünsel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ve Latince idea "düşünce" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.
Fransızca crétin "(Alplerde bazı vadilerdeki gibi) aşırı bedensel ve zihinsel özürlü kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fr (İsv) crestin veya creitin "Hıristiyan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince Christianus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için Hıristiyan maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.