Yineleme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yineleme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁwd kökünden gelen ˁawdat عودة z "geri gelme, dönme, yineleme" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça krr kökünden gelen karrat كرّة z "tekrar, defa" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr veya takrār كرّ/تكرار z "geri gelme, yineleme" sözcüğünün ismi merresidir.
Arapça ˁyd kökünden gelen muˁāyadat معايدة z "bayramlaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁīd عيد z "bayram, özellikle Kurban Bayramı" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice ˁwd kökünden gelen ˁīd עיד z "yortu, festival, bayram" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice #ˁwd "geri gelme, avdet etme, yineleme" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avdet maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen mukarrar مكرّر z "tekrar edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr كرّ z "yineleme, geri getirme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen takarrur تكرّر z "yinelenme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr veya takrār كرّ/تكرار z "yineleme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen takrār تكرار z "geri gelme, yineleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen karr كرّ z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce re+ veya ré+ parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Latince re "geri gelme, tepme, yineleme, yansıma, yankılanma bildiren edat ve fiil öneki" parçacığından alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *re veya *red biçiminden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.