Yer Altı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yer Altı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça kārīz veya kāhrīz كاريز/كاهريز z "yer altında su kanalı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rīz ريز z "akıntı, akım" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça rīχtan, rīz- ريختن, ريز z "akıtmak, dökmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rıht maddesine bakınız.
Farsça kārīz كاريز z "yer altında su yolu" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için giriz maddesine bakınız.
Fransızca minéral "yer altından veya yüzeyinden elde edilen her türlü inorganik madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince minera "maden yatağı" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince mina "maden" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mayın maddesine bakınız.
İngilizce geyser "yer altından fışkıran su" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İzlanda dili geisir "fışkıran, dökülen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Norsça (Vikingce) geisan "akıtmak, (sıvı) dökmek, fışkırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *gausjan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gheu- "(sıvı) dökmek, akıtmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fondan maddesine bakınız.
İngilizce hypocaust veya Almanca Hypokaust "antik mimaride yer altından ısıtma sistemi" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.