Yenilen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yenilen Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṭbḳ kökünden gelen ṭabaḳ طبق z "bir şeyi tam olarak örten kapak, tencere kapağı, tepsi, yemek yenilen tabak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭibḳ طبق z "tam olarak uyan şey" sözcüğünden türetilmiştir.
Arapça cdd kökünden gelen tacaddud تجدّد‎‎‎‎ z "yenilenme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cadīd "yeni" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için cedit maddesine bakınız.
İngilizce play-off "yenilenin elendiği müsabaka dizisi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce play "oyun, oynamak" (NOT: Bu sözcük Eski İngilizce plegian veya plaegian "idman etmek, egzersiz yapmak, ilgilenmek" fiilinden evrilmiştir. ) ve İngilizce off "ayrılma ve dışlama edatı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ofset maddesine bakınız.
Yeni Yunanca neatós νεατός z "tarlanın yenilenmek üzere bir yıl boş bırakılması" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca neáō νεάω z "(nadastaki tarlayı) yeniden sürmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca néos νέος z "yeni" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için neo+ maddesine bakınız.
Fransızca portion "1. bir bütünün parçası, taksit, 2. bir kerede yenilen yemek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince pro portione veya pro partione "taksitle, parça parça" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince pars, part- "parça, pay" sözcüğünden +tion sonekiyle pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için parsel maddesine bakınız.
Fransızca renaissance "1. yeniden doğuş, 2. Avrupa'da 15. yy'da başlayan bilim ve sanatta yenilenme dönemi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca naissance "doğuş" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen nascentia sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince nasci, nat- "doğmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için naif maddesine bakınız.
Fransızca steak tartare "çiğ yenilen bir et yemeği" veya Fransızca sauce tartare "mayonez ve sarmısakla yapılan bir sos" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Tartare "Tatar" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tatar maddesine bakınız.
Yeni Yunanca radíkia ραδίκια z "yaprakları yenilen bir bitki, hindiba" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Yunanca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen radicchio sözcüğünden alıntıdır. ) Bu sözcük Latince radix, radic- "kök" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrd-ī- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrād- "kök" kökünden türetilmiştir.
Yeni Yunanca marúli μαρούλι z "yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince amarula "acı ot, yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince amarus "acı" sözcüğünün küçültme halisidir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.