Usb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Usb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça kusbe كسبه z "susamın yağı çıkarıldıktan sonra kalan posası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kuspā כספא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça kuspu "susam, üzüm, zeytin vb. posası" sözcüğünden alıntıdır.
Türkiye Türkçesinde üşbu sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Eski Batı Türkçesinde üş "işte (işaret zarfı)" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şu maddesine bakınız.
Fransızca ornithologie "kuşbilim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca órnis, ornitho- όρνις, ορνιθο- z "kuş" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *or-nītho- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *or- "büyük bir tür kuş" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.
İngilizce oceanography "okyanusbilim" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen ozeanographie sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1859 August Jilek, Avust. coğrafyacı.) Daha fazla bilgi için okyanus, +grafi maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.