Uri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Uri Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥwr kökünden gelen ḥūr veya ḥūriyat حورية z "İslam inancında cennet perisi" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hurust "güzel, özellikle güzel kadın" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde hu-raoδa "güzel-endamlı" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde hu "güzel" ve Avesta (Zend) dilinde raoδa- "yetişme, büyüme, şekil, endam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hümayun maddesine bakınız.
Arapça wrs̠ kökünden gelen mūris̠ مورث z "birini mirasçı kılan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waris̠a و‎رث z "mirasçı oldu" fiilinin ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için irs maddesine bakınız.
Arapça rwd kökünden gelen murīd مريد z "murat eden, dileyen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça irādat إرادة z "dileme, isteme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için irade maddesine bakınız.
İngilizce jury sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca jurée "yemin, yeminli ifade" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca jurer "yemin etmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince iurare "kanunu ilan etmek, yemin etmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince ius, iur- "yasa" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yewes- "yasa, töre, yasak" biçiminden evrilmiştir.
İngilizce juristocracy "yargıçlar iktidarı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce jurist "yargıç" (NOT: Bu sözcük Latince ius, iur- "hukuk" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve İngilizce +cracy sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce parçacık Eski Yunanca krátos κράτος z "güç, iktidar" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için jüri, +krasi maddelerine bakınız.
Fransızca bistouri "ameliyat bıçağı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Fransızca écurie "bir kişiye ait yarış atlarının tümü, bir ekibin mensupları" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca écuyer "bir soylunun kalkanını taşıyan süvari yamağı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince scutarius "1. kalkancı, kalkan taşıyan, 2. imparatorun özel muhafız birliğine mensup kişi" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince scūtum "büyük dikdörtgen beden kalkanı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skoit- "tabla, tahta" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skei- "yarmak, ayırmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şist maddesine bakınız.
Fransızca futurisme sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca futurismo "modern sanatta bir akım" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1909 Filippo Tommaso Marinetti, İt. şair (1876-1944).) Bu sözcük İtalyanca futuro "gelecek, istikbal" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca sözcük Latince futurus "olacak olan" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhu-tu- "olacak" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheuə- "olmak, oluşmak, yetişmek" kökünden türetilmiştir.
Fransızca pot-pourri "türlü yemeği, karışık şey" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pot "çanak, tencere" ve Fransızca pourri "bozuk, bayat, çürümüş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen putridus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince puter "çürük" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pu-tri- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pot2, pus2 maddelerine bakınız.
Fransızca puritain sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce puritan "köktendinci, özellikle 17. yy'da İngiltere'de zuhur eden radikal protestan mezheplere mensup kimse" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince puritas "safluk, bulaşmamışlık" sözcüğünden türetilmiştir. Geç Latince sözcük Latince purus "saf" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için puro maddesine bakınız.
Fransızca touriste "zevk ve merak için gezen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce tourist "1. Avrupa ülkeleri turuna (grand tour) çıkan kimse [xviii], 2. zevk ve merak için gezen kimse [xix]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca tour "dolaşma, döngü" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tur1 maddesine bakınız.
Yeni Latince curium "radyoaktif bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1944 Glenn T. Seaborg, Ralph A. James, Albert Ghiorso, Amer. fizikçiler.) Latince sözcük Marie Curie "Polonya asıllı Fransız kimyacı (1867-1934)" özel adından türetilmiştir.
Eski Türkçe sözcük, Ad halinde Tadı kekre olanşhuyu sert olan anlamına gelir.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.