Ukad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ukad Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça qdm kökünden gelen muqaddam "önce gelen, önceki" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taqdīm "önceleme, önden gitme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kadem maddesine bakınız.
Arapça ḳdr kökünden gelen muḳaddar مقدّر z "takdir edilmiş, kaderde olan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taḳdīr تقدير z "değer biçme, kaderini belirleme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.
Arapça ḳds kökünden gelen muḳaddas مقدّس z "kutsanmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taḳdīs تقديس z "takdis etme, kutsama" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kudüs maddesine bakınız.
Arapça ḳdm kökünden gelen muḳaddimat مقدّمة z "takdim eden şey, önsöz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaddama قدّم z "önceledi, söze giriş yaptı" fiilinin tefˁîl vezni (II) fail dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için kıdem maddesine bakınız.
Fransızca fatal "ölümcül" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince fatalis "mukadder, nasip olan, kaçınılmaz, ölümcül" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fatum "'konuşulmuş olan', yazgı, kader, ecel" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince fari, fat- "konuşmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabl maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde (din) güçlü bir dini saygı uyandıran veya uyandırması gereken, kutsi, mukaddes anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.