Tonus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tonus Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ton "1. gerilim, 2. çalgı telinin gerilimi, ses perdesi, vurgu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen tonus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tónos τόνος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten- "çekmek, germek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.
Fransızca intonation "tonlama, makamla söyleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince intonare "makamla söylemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tonare "ses vermek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince tonus "ses, vurgu" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ton1 maddesine bakınız.
İngilizce toner "(cilt) geren, (renk) doygunlaştıran, ton veren" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce tone "gerilim, renk doygunluğu, ses perdesi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince tonus sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ton1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.