Terz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Terz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça darzī درزى z "dikici, terzi" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Farsça sözcük Farsça darz درز z "dikiş" sözcüğünden türetilmiştir. ) Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) darzīk "terzi" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için derz maddesine bakınız.
Arapça durzī درزى z "Suriye ve Lübnan'da yaşayan bir dini topluluğun mensubu" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Muḥammad İsmāil al-Darzī "Dürzi dininin kurucusu (ö. 1019)" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Farsça darzī درزى z "terzi" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca mannequin "terzi korkuluğu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca mannekin "adamcık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca man "adam, insan" sözcüğünün küçültme halisidir. Holandaca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *manniz biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +men2 maddesine bakınız.
Fransızca tailleur "1. terzi, 2. 'terzi işi', bir tür kadın giysisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tailler "biçmek, terzilik etmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dalya1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.