Tb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χṭb kökünden gelen χuṭbat خطبة z "formel konuşma, söylev, Cuma günü camide yapılan söylev" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χaṭaba خطب z "nutuk söyledi" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için hitap maddesine bakınız.
Arapça yazılı örneği bulunmayan *maṭbaˁat مطبعة z "tab etme yeri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭbˁ kökünden gelen ṭabˁ طبع z "damga basma" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için tab1 maddesine bakınız.
Arapça ṭbˁ kökünden gelen maṭbūˁ مطبوع z "damga basılmış" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tab1 maddesine bakınız.
Arapça tbˁ kökünden gelen matbūˁ متبوع z "kendisine tabi olunan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tabi maddesine bakınız.
Arapça rtb kökünden gelen rutbat رتبة z "1. basamak, 2. mevki, duruş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rataba رتب z "dik durdu, dikeldi" fiilinin ismi merresidir.
Arapça ṭbḳ kökünden gelen taṭbīḳ تطبيق z "üstüste bindirme, uyarlama, uygulama, örtüştürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭibḳ طبق z "tam olarak uyan şey" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için tabak1 maddesine bakınız.
Farsça andband veya andvand أندبند/أندوند z "tarümar, darmadağın, paramparça" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bent maddesine bakınız.
İngilizce aynı anlama gelen basketball sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1891 J.A. Naismith, Kanad. hekim ve eğitmen.) İngilizce sözcük İngilizce basket "sepet" ve İngilizce ball "top " sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen balle sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.
İngilizce football "ayaktopu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce foot "ayak" ve İngilizce ball "top" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca balle "top" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fit2, balon maddelerine bakınız.
İngilizce handball "el topu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce hand ve İngilizce ball "top" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.
İngilizce pitbull terrier "bir tür döğüş köpeği" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce pit "1. çukur, 2. döğüş ringi" ve İngilizce bull "boğa veya buldog" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kokpit, buldog maddelerine bakınız.
Rusça politbyuro "Sovyet Komünist Partisinin siyasi karar organı" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça politiçeskoye byuro "siyasi büro" deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için politik, büro maddelerine bakınız.
Türkçe fend "oyun, hile" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fent, +baz maddelerine bakınız.
Türkçe sözcük, Yanlış kullanım halinde matbaa. anlamına gelir.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 110
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.